galeria

W dniu 11.07.2015 roku gościliśmy w Starej Brdzie i okolicy członków Stowarzyszenia „Nad Głomią” z Głomska w gminie Zakrzewo. Wizyta związana była z realizowanym przez to stowarzyszenie projektem, którego celem jest upamiętnienie pobytów pisarza Eugeniusza Paukszty w pobliskiej leśniczówce Wersk (obecnie Wierzchołek), mających miejsce w latach 60-tych XX w. Ponieważ SPGK rokrocznie, począwszy od 2008 roku, realizuje różne przedsięwzięcia związane z osobą Eugeniusza Paukszty, goście chcieli zapoznać się z naszymi działaniami i formą ich realizacji.

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w dawnej leśniczówce Stara Brda (obecnie gospodarstwo agroturystyczne „Łosiowisko”),gdzie znajduje się tablica upamiętniająca pobyty pisarza w latach 1958-61. Następnie udaliśmy się na spacer, zatrzymując się w miejscach opisanych w powieści „Wiatrołomy”, z których ostatnim było jezioro Zielone – ulubione miejsce wędkowania pisarza, gdzie od kilku lat organizowany jest memoriał wędkarski im. E.Paukszty.

Honorowym gościem spotkania był syn pisarza- Dominik Paukszta, który od 2008 roku jest członkiem SPGK i aktywnie uczestniczy w działaniach stowarzyszenia.

Po spacerze udaliśmy się na wspólny spływ kajakowy rzeką Brda na odcinku Żołna – Nowa Brda. Tu dołączyli do nas kolejni członkowie SPGK wraz z ich najbliższymi. W sumie stworzyliśmy ponad 40-osobową grupę. Po spływie, podczas którego liczne przeszkody spowodowały wiele zabawnych sytuacji, niejednokrotnie zmuszając do wykazania się nie lada sprawnością fizyczną, udaliśmy się do leśniczówki w Starej Brdzie na wspólny posiłek. Smakując pyszną grochówkę, przygotowaną tradycyjnie przez Grażynę i Staszka Klusków oraz inne potrawy sporządzone przez uczestników spływu lub upieczone nad ogniskiem, spędziliśmy miłe popołudnie.

Na koniec spotkania Stowarzyszenie „Nad Głomią” zaprosiło naszych członków na finał realizowanego projektu – na odsłonięcie tablicy pamiątkowej w dawnej leśniczówce Wersk.

IMG_0048IMG_0026IMG_0064IMG_0071IMG_0099