Wyjazd do Gdańska 27-28.10.2018r.

galeria

Wczesnym rankiem 27 października  wyruszyliśmy na kolejną już wycieczkę – tym, razem do Gdańska.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum II Wojny Światowej.

Muzeum ma na celu upowszechnianie wiedzy o II wojnie światowej oraz ma służyć pielęgnowaniu pamięci o jej ofiarach i bohaterach; jest nowoczesnym obiektem pod względem formy, a także prowadzonej działalności wystawienniczej, edukacyjnej i badawczej.

Sercem Muzeum jest wystawa główna zlokalizowana 14 metrów pod ziemią.

To miejsce do refleksji na temat tego jaki los człowiek człowiekowi może zgotować. Do refleksji i do zapamiętania, aby się to nie powtórzyło….

Po zwiedzaniu i zakwaterowaniu udaliśmy się do Teatru Muzycznego w Gdyni na koncert „O czułości – Piosenki Kurta Tucholskyego”.

Pięknym zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia była wspólna kolacja w Restauracji Alchemia Wina.

W niedzielę, po śniadaniu i mszy św. udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności.

Obiekt  z zewnątrz przypomina powstający na pochylni statek. To nowoczesne muzeum ma do zaoferowania więcej niż się wydaje. Centrum działa na emocje.

Jest ono w pełni interaktywne. Można dogłębnie poznać historię Polski z tamtego okresu.

Wystawy są bardzo wymowne, audio przewodnik wprowadza w szczegóły tamtych wydarzeń, a sam nastrój w tym miejscu jest wyjątkowy –  miejsce przepełnione historią i emocjami.

W ostatniej sali na ogromnej multimedialnej mapie widać, jak zmieniała się Europa po 1989 r. Ściana obok pokryta jest kartkami, na których każdy zwiedzający może zostawić własną dedykację. Wpisy są szczere i wzruszające. Białe i czerwone kartki tworzą wielki napis „Solidarność”.

Aż szkoda, że tylko 13 osób zdecydowało się na wyjazd.

Z.B.