janusz

SPGK zaprasza na cykl spotkań z dietetykiem rozpoczynający projekt „Zdrowie na wyciągnięcie ręki”, który jest realizowany od 1.01.2019 do 31.05.2019 roku w ramach I edycji programu „Moje miejsce na ziemi”. Grantodawcą jest Fundacja „ORLEN-DAR SERCA”.

SPGK zaprasza chętnych do udziału w projekcie „Zdrowie na wyciągnięcie ręki”, który jest realizowany od 1.01.2019 do 31.05.2019 roku w ramach I edycji programu „Moje miejsce na ziemi”. Grantodawcą jest Fundacja „ORLEN-DAR SERCA”.

Mamy nadzieję, że każdy z państwa znajdzie w proponowanych przez nas działaniach coś ciekawego dla siebie.

Celem projektu jest edukacja prozdrowotna, ale także kilka działań, które skutecznie pomogą nam w życiu i podpowiedzą jak troszczyć się o naszych najbliższych wymagających opieki. Poznamy też sposoby zadbania o otaczający nas świat pożytecznych owadów.

Spotkanie Wigilijne 15.12.2018r.

15 grudnia 2018 r. o godz. 14.00 spotkaliśmy się przed siedzibą Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Koczała, aby zgodnie z tradycją przystroić choinkę.

Kiedy choinka wyglądała już ślicznie udaliśmy  się do Baru u Ireny, gdzie czekał na nas pięknie i suto zastawiony stół. Większość smakołyków została przygotowana przez członków Stowarzyszenia.

Po wspólnym odmówieniu modlitwy złożyliśmy sobie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Ponieważ zabrakło śniegu nie dotarł do nas Mikołaj. Musiały go więc wyręczyć śnieżynki.

Każdy otrzymał fajny losowo wybrany prezent.

Przy pysznym jedzeniu i na miłych rozmowach oraz odśpiewanej kolendzie szybko minął czas spotkania.

Wyjazd do Będomina

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości SPGK zorganizowało w dniu 17.11.2018r. dla chętnych mieszkańców gminy wyjazd do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Muzeum ulokowano w dworze szlacheckim, należącym w latach 1740-1785 do rodziny Wybickich. Tam urodził się Józef Wybicki, twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego, hymnu państwowego Polski. W muzeum można zapoznać się z życiem i działalnością publiczną Wybickiego a także z dziejami samego hymnu. Najcenniejszą kolekcją są muzykalia patriotyczne. Sam dworek, z elementami wyposażenia z XVIII i XIX wieku otoczony jest zabytkowym parkiem, gdzie wśród wielu starych drzew rośnie czterystuletni „Dąb Wybickiego”. Jest to magiczne i zmuszające do refleksji miejsce.

Następnie udaliśmy do Kościerzyny, aby zwiedzić  Muzeum Kolejnictwa. Muzeum to posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi.

Wielu uczestnikom wycieczki ogromną frajdę sprawił też przejazd drezyną.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Bytowie, aby u Jasia Kowalskiego zjeść pyszny obiad z deserem.

Chyba był to bardzo udany wyjazd, bo w drodze powrotnej wielu uczestników pytało – kiedy następny?

Witam serdecznie

 

Zawiadamiam, że 17 marca 2018 r. (sobota) o godz. 15:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Koczale odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Koczała.

W załączeniu skan zawiadomienia wraz z porządkiem Zebrania.

Ponieważ zaszła konieczność wprowadzenia zmian do Statutu obecność każdego z Was jest “ na wagę złota”.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że do zobaczenia na Walnym

Zdzisia Bublewicz

zawiadomienie

This gallery contains 5 photos.

Spotkanie Wigilijne
16 grudnia 2017 r. o godz. 14.00 spotkaliśmy się przed siedzibą Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Koczała, aby zgodnie z tradycją przystroić choinkę przed budynkiem. Wszyscy bardzo się starali, aby drzewko wyglądało pięknie.
Kiedy zapłonęły na nim lampki udaliśmy się, tym razem, do Baru u Ireny, aby zasiąść przy pięknie przybranym stole wigilijnym. Jak co roku znalazły się na nim pyszne potrawy przygotowane w większości przez członków Stowarzyszenia. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą, której przewodniczył ksiądz proboszcz Andrzej Malczyński. Następnie przełamując się opłatkiem złożyliśmy sobie najpiękniejsze życzenia na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz na Nowy Rok. Troszeczkę się obawialiśmy czy znajdzie nas tutaj Święty Mikołaj, ale jak się okazało niepotrzebnie. Dostojny gość z Laponii przybył z dużym workiem prezentów. W tym roku, aby otrzymać prezent należało odpowiedzieć na wyjątkowo trudne, ale bardzo interesujące i często zaskakujące pytania. Ponieważ wszyscy odpowiedzieli lub wyśpiewali prawidłowo i do tego byliśmy ( chyba ) bardzo grzeczni każdy z nas otrzymał wspaniały prezent.
Spotkanie, jak zwykle, przebiegło w radosnej i rodzinnej atmosferze.

 

 

Spotkanie z ks. Jackiem Dziadoszem

Dnia 7 listopada 2017 r. w bibliotece szkolnej ZKiW w Koczale odbyło się spotkanie z księdzem Jackiem Dziadoszem byłym wikariuszem parafii Koczała, pasjonatem turystyki, w tym jazdy na rowerze. Spotkanie odbyło się w ramach zakończenia projektu pn. „Na rowery się przesiadamy i swoje zdrowie oraz środowisko wspieramy” dofinansowanego z Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Debrznie: Fundację LGD- Naszyjnik Północy. Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała pozyskało na realizację tego projektu dofinansowanie w kwocie 2 250,00 zł.

Spotkanie było okazją do wspomnień ks. Jacka o pobycie w Koczale, ale też opowieści o jego podróżach „małych i dużych”, nie tylko rowerowych. Ksiądz Jacek Dziadosz opowiadał m.in. o swojej pasji rowerowej, w tym o przygodach rowerowych w Boliwii, gdzie był przez kilka lat misjonarzem oraz o pięknie naszego kraju, gdzie co jakiś czas odkrywa nowe, urokliwe szlaki rowerowe. Opowiadaniom księdza nie było końca. Licznie zgromadzeni słuchacze z zainteresowaniem wysłuchali ekscytujących relacji z podróży oraz obejrzeli zdjęcia i filmiki. Mamy nadzieję, że nadarzy się jeszcze niejedna okazja, aby zaprosić księdza Jacka do nas i posłuchać jego świetnych opowieści.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała zaprasza wszystkich mieszkańców na spotkanie z człowiekiem, którego pasją jest turystyka, w tym jazda na rowerze.

Spotkanie odbędzie się 7 listopada 2017 r. o godz. 17:00 (wtorek) w bibliotece szkolnej ZKiW
w Koczale ul. Szkolna 16.

 Serdecznie zapraszamy na spotkanie z ks. Jackiem Dziadoszem.

 

plakat

 

Projekt „Na rowery się przesiadamy i swoje zdrowie oraz środowisko wspieramy” dofinansowano z Programu Działaj Lokalnie X Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce
i Ośrodek Działaj Lokalnie przy Fundacji Lokalna Grupa Działania – Naszyjnik Północy.

W dniu 30.09.2017 roku odbył się doroczny, już VIII Memoriał wędkarski im. E.Paukszty. Tradycyjnie miejscem zawodów było jez. Zielone udostępnione przez p. Łęgowskich. Wędkowanie odbywało się metodą spinningową, na tzw. „żywej rybie” wg regulaminu przygotowanego przez R.Drzewieckiego / wiceprezesa SPGK/. Jak co roku gościem honorowym był syn pisarza p. Dominik Paukszta, który otworzył zawody i jest autorem zdjęć z przebiegu imprezy.  Przy dobrej, choć wietrznej pogodzie wędkowano 0d 13:30 do 16:30. W zawodach wzięło udział 24 wędkarzy. Po zakończeniu zawodów pracę rozpoczęła komisja sędziowska, w której „brylował” Marian Fryda. Po zakończeniu pomiarów wyłoniono zwycięzców:

I   miejsce Kazimierz Lipkowski

II  miejsce  Robert Rudkowski

III miejsce  Retka Franciszek

Dla osób, które zajęły pierwsze trzy miejsca puchary ufundowali jak zwykle Dominik Paukszta, Dariusz Łęgowski, Ryszard Drzewiecki i  Janusz Zieliński. Dla nich też nagrodą były podarowane przez wydawnictwo roczne prenumeraty „Wiadomości wędkarskich” oraz do wyboru wędka lub kołowrotek sfinansowane przez firmę JAXON  i Staszka Kluska. Każdy z uczestników otrzymał również akcesoria wędkarskie przekazane przez firmę JAXON i zakupione przez SPGK.

Nie zabrakło też tradycyjnej zupy przygotowanej przez Staszka Kluska, abyśmy mogli wspólnie posilić się po zawodach.

 

Zarząd SPGK składa serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy pomogli w organizacji memoriału i przyczynili się do jego oprawy i sprawnego przebiegu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka rowerowa SPGK

W niedzielę 24 września 2017 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała zorganizowało drugą wycieczkę rowerową w ramach projektu  „Na rowery się przesiadamy i swoje zdrowie oraz środowisko wspieramy” dofinansowanego z Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Debrznie: Fundację LGD – Naszyjnik Północy.

W wycieczce uczestniczyło 13 osób. Tym razem przemierzaliśmy piękne tereny naszej gminy trasami rowerowymi – „Jelenią” i „Bobrową”. Mieliśmy przyjemność podziwiać nie tylko niesamowite uroki terenu, ale również odnowione oznakowanie tras. Ogromne podziękowania należą się osobom zaangażowanym w tę pracę.

Gdy dotarliśmy do Starej Brdy Pilskiej, przy leśniczówce czekało już na nas ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. Dzięki gościnności gospodarzy spróbowaliśmy też innych smakołyków z ich spiżarni.

Najedzeni i w świetnych humorach ruszyliśmy w dalszą drogę.

Ponieważ dopisała również pogoda – było to nie tylko aktywnie, ale również pięknie spędzone popołudnie.