janusz

Niestety pożegnaliśmy kolejną bliską nam osobę związaną ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Gminy Koczała. Tym razem choroba pokonała Halinkę Kaciniel, członka założyciela SPGK. Należała do tych osób, na których zawsze i wszędzie mogliśmy polegać. Pełniąc ważne funkcje w pełni angażowała się, czuwając nad poprawnością działań organów Stowarzyszenia oraz uczestnicząc w organizowanych imprezach .

Odejście bliskiej osoby jest zawsze przedwczesne i bolesne. Dlatego w imieniu zarządu SPGK składamy hołd zmarłej i wyrazy współczucia rodzinie.

Z przykrością informujemy, że w dniu 20.05.2020 roku odbył się pogrzeb, zmarłego nagle, Tomasza Ogrodowczyka. Jako Stowarzyszenie mięliśmy okazję gościć Go kilkukrotnie na Memoriale Wędkarskim im. E. Paukszty. Ostatni raz odwiedził nas w 2019 roku. Na wieczornym spotkaniu, po zakończonych zawodach, przedstawił nam w formie prezentacji kulisy swojej pracy w Leśnym Studiu Filmowym ORW w Bedoniu. Był wybitnym filmowcem i dźwiękowcem. Nagrania odgłosów przyrody i filmy przyrodnicze, które realizował wraz ze swoim bratem Michałem, były wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmowych zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Jego zasługą jest wydanie audiobooka „Wiatrołomy”, który naszemu Stowarzyszeniu jest szczególnie bliski. Przywrócił też do świadomości Polaków postać Wł. Puchalskiego, wybitnego filmowca, wznawiając jego wydawnictwa i filmy o tematyce przyrodniczej, już w formie cyfrowej, i publikując materiały wcześniej nie wydane.

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała z żalem żegna Tomka Ogrodowczyka zdając sobie sprawę, że już nigdy nie zawita w nasze strony. Pozostanie jednak w naszej pamięci.

W pożegnaniu Tomka na uroczystości pogrzebowej uczestniczył członek SPGK Dominik Paukszta i złożył w imieniu Stowarzyszenia wiązankę kwiatów.

Spotkanie Wigilijne 14.12.2018r. – 19 osób

14 grudnia 2019 r. o godz. 13.00 spotkaliśmy się przed siedzibą Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Koczała, aby jak co roku przystroić choinkę przed budynkiem. Ponieważ drzewko szybko rośnie do wieszania bombek potrzebujemy coraz większych drabin. Na szczęście daliśmy radę. Kiedy wszystkie ozdoby zostały zawieszone udaliśmy się do Klubu Seniora, gdzie czekał na nas pięknie i suto zastawiony stół. Tym razem pyszne jedzenie przygotował niezawodny Stasiu Klusek.Po wspólnym odmówieniu modlitwy złożyliśmy sobie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku i zanuciliśmy kolendy.Pomimo śladowych ilości śniegu dotarł do nas z Laponii sędziwy i szczodry Mikołaj.Każdy otrzymał fajny prezent. Przy pysznym jedzeniu i na miłych rozmowach szybko minął czas spotkania.

smart

Wyjazd do Szymbarku i Wdzydz Kiszewskich – 21.09.2019r. – 16 osób

Wczesnym rankiem 21września  16 osób wyruszyło na kolejną już wycieczkę – tym, razem do Szymbarku i Wdzydz Kiszewskich.  Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku jest miejscem magicznym i nietuzinkowym, położonym w samym sercu Kaszub. W towarzystwie przewodnika zwiedziliśmy unikalne  w skali świata obiekty m. in.: Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW „Gryf Pomorski” , a zwiedzając „Dom do Góry Nogami” na własnej skórze mogliśmy odczuć efekty zawirowań błędnika.

Następnie udaliśmy się do najstarszego w Polsce skansenu znajdującego się we Wdzydzach Kiszewskich. Został on założony w 1906 roku przez małżeństwo Teodorę i Izydora Gulgowskich. Obecnie na terenie 22 ha zobaczyć można około 50 różnych zabudowań architektury regionalnej, z wiernie odtworzonymi wnętrzami. Przepięknie o tym miejscu opowiadał, oprowadzając nas po skansenie, historyk dr Marian Fryda.

Po zjedzeniu przepysznego obiadu w Karczmie udaliśmy się w drogę powrotną.

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczala zaprasza na coroczny memoriał wędkarski im. Eugeniusza Paukszty na jez. Zielone w dniu 12.10.2019 r. W tym roku jest to już nasze 10 spotkanie. Start na wodę o godz. 11:00 Regulamin jak co roku.

Zapisy u Janusza Zielińskiego do 7.10,2019 r. /tel. 602400523/

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała

🌱🌱🌱W zeszłą sobotę uczestnicy naszego projektu złożyli wizytę pani Rucie Kowalskiej – zielarce i fitoterapeutce mieszkającej w Grabowie. Pani Ruta oprowadziła nas po swoim ogrodzie zielnym i najbliższej okolicy, przekazując pokaźny zasób wiedzy na temat rosnących tam ziół, ich zastosowaniu oraz sposobie dawkowania.
Po powrocie każdy z nas uważniej będzie przyglądał się otaczającym nas roślinom, gdyż nawet w tych niewielkich i niepozornych potrafi drzemać wielka moc.🌱🌱🌱

Za nami sobotnie spotkanie z panem Rafałem Smętkiem – fizjoterapeutą i rehabilitantem. Zaproszony gość omawiał z pozoru proste, ale bardzo ważne dla naszego zdrowia sprawy, jak najczęściej popełniane błędy przy siedzeniu, podnoszeniu rzeczy czy wstawaniu. Każdy z uczestników spotkania miał okazję pod okiem specjalisty przećwiczyć właściwe pozycje. 
Kolejne spotkanie już 6 kwietnia (sobota) o godz. 11.

W sobotę 9.03.2019 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Zdrowie na wyciągnięcie ręki” realizowanego przez nasze stowarzyszenie. Po raz drugi gościliśmy pasjonata pszczół – Krzysztofa Kurpiejewskiego. Opowiadał nam o owadach zapylających (pszczołach, trzmielach i innych) i ich olbrzymiej roli w przyrodzie i gospodarce człowieka. 
Ponieważ to właśnie człowiek jest głównym sprawcą niszczenia naturalnych siedlisk wielu z tych owadów, postanowiliśmy pokazać mieszkańcom naszej gminy jak w prosty sposób można złagodzić tę negatywną działalność. Jedną z propozycji jest budowa mniej lub bardziej wymyślnych „hoteli dla owadów” z materiałów, które u każdego z nas można znaleźć w piwnicy, na strychu lub w szopce. Gorąco zachęcamy by pójść za naszym przykładem, budować podobne konstrukcje i zarażać tą pasją innych.