Wyjazd do Szymbarku i Wdzydz Kiszewskich – 21.09.2019r. – 16 osób

Wczesnym rankiem 21września  16 osób wyruszyło na kolejną już wycieczkę – tym, razem do Szymbarku i Wdzydz Kiszewskich.  Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku jest miejscem magicznym i nietuzinkowym, położonym w samym sercu Kaszub. W towarzystwie przewodnika zwiedziliśmy unikalne  w skali świata obiekty m. in.: Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW „Gryf Pomorski” , a zwiedzając „Dom do Góry Nogami” na własnej skórze mogliśmy odczuć efekty zawirowań błędnika.

Następnie udaliśmy się do najstarszego w Polsce skansenu znajdującego się we Wdzydzach Kiszewskich. Został on założony w 1906 roku przez małżeństwo Teodorę i Izydora Gulgowskich. Obecnie na terenie 22 ha zobaczyć można około 50 różnych zabudowań architektury regionalnej, z wiernie odtworzonymi wnętrzami. Przepięknie o tym miejscu opowiadał, oprowadzając nas po skansenie, historyk dr Marian Fryda.

Po zjedzeniu przepysznego obiadu w Karczmie udaliśmy się w drogę powrotną.

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczala zaprasza na coroczny memoriał wędkarski im. Eugeniusza Paukszty na jez. Zielone w dniu 12.10.2019 r. W tym roku jest to już nasze 10 spotkanie. Start na wodę o godz. 11:00 Regulamin jak co roku.

Zapisy u Janusza Zielińskiego do 7.10,2019 r. /tel. 602400523/

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała

🌱🌱🌱W zeszłą sobotę uczestnicy naszego projektu złożyli wizytę pani Rucie Kowalskiej – zielarce i fitoterapeutce mieszkającej w Grabowie. Pani Ruta oprowadziła nas po swoim ogrodzie zielnym i najbliższej okolicy, przekazując pokaźny zasób wiedzy na temat rosnących tam ziół, ich zastosowaniu oraz sposobie dawkowania.
Po powrocie każdy z nas uważniej będzie przyglądał się otaczającym nas roślinom, gdyż nawet w tych niewielkich i niepozornych potrafi drzemać wielka moc.🌱🌱🌱

Za nami sobotnie spotkanie z panem Rafałem Smętkiem – fizjoterapeutą i rehabilitantem. Zaproszony gość omawiał z pozoru proste, ale bardzo ważne dla naszego zdrowia sprawy, jak najczęściej popełniane błędy przy siedzeniu, podnoszeniu rzeczy czy wstawaniu. Każdy z uczestników spotkania miał okazję pod okiem specjalisty przećwiczyć właściwe pozycje. 
Kolejne spotkanie już 6 kwietnia (sobota) o godz. 11.

W sobotę 9.03.2019 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Zdrowie na wyciągnięcie ręki” realizowanego przez nasze stowarzyszenie. Po raz drugi gościliśmy pasjonata pszczół – Krzysztofa Kurpiejewskiego. Opowiadał nam o owadach zapylających (pszczołach, trzmielach i innych) i ich olbrzymiej roli w przyrodzie i gospodarce człowieka. 
Ponieważ to właśnie człowiek jest głównym sprawcą niszczenia naturalnych siedlisk wielu z tych owadów, postanowiliśmy pokazać mieszkańcom naszej gminy jak w prosty sposób można złagodzić tę negatywną działalność. Jedną z propozycji jest budowa mniej lub bardziej wymyślnych „hoteli dla owadów” z materiałów, które u każdego z nas można znaleźć w piwnicy, na strychu lub w szopce. Gorąco zachęcamy by pójść za naszym przykładem, budować podobne konstrukcje i zarażać tą pasją innych.

                                                               Koczała, 08.03.2019r.

Członkowie Stowarzyszenia
Przyjaciół Gminy Koczała

ZAWIADOMIENIE

Zawiadamiam, że 16 marca 2019 r. (sobota) o godz. 14:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Koczale odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Koczała.

 Porządek zebrania :

  1. Powitanie zebranych i zapoznanie z porządkiem zebrania.
  2. Wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania.
  3. Sprawozdanie z działalności SPGK za rok 2018 i dyskusja.
  4. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej dotyczące działalności SPGK w 2018 r. i wniosek o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium Zarządowi.
  5. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdań za 2018 rok, udzielenia absolutorium dla Zarządu oraz przeznaczenia wyniku finansowego za 2018 rok.
  6. Przedstawienie planu pracy i budżetu SPGK na rok 2019, dyskusja i podjęcie uchwały.
  7. W związku z końcem kadencji dotychczasowych władz wybory członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
  8. Wolne wnioski i sprawy bieżące.

                                                                               Z pozdrowieniami

W ten poniedziałek 25.02.2019 roku w ramach naszego projektu do Biblioteki Szkolnej ZKiW.Koczała zawitał pan Krzysztof Kurpiejewski – pszczelarz, który podzielił się z nami pasją do swojego zawodu. Podczas dwugodzinnej prelekcji dowiedzieliśmy się wiele nie tylko o miodzie, ale także innych produktach pszczelich oraz poznaliśmy ich dobroczynne właściwości, które mogą być stosowane w apiterapii (zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce). Pan Krzysztof zwrócił uwagę na to, że wielokrotnie zbyt szybko chwytamy za farmaceutyki lub suplementy diety, zapominając o łatwo dostępnym i posiadającym znacznie lepsze właściwości miodzie. 
Nasz gość wspólnie ze swoją żoną dla uczestników zajęć przygotował kilka rodzajów miodu do degustacji oraz pokazał jak wygląda pyłek kwiatowy, pieżga czy kit pszczeli, zwany propolisem. Dla każdego z obecnych przygotowane zostały ulotki z opisem omawianych produktów oraz sposobami ich zastosowania.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 9 marca o godz. 11 w siedzibie naszego Stowarzyszenia przy ul. Człuchowskiej 29.

W piątek do Klubu Senior+ zawitał kolejny gość w ramach projektu „Zdrowie na wyciągnięcie ręki” – diabetolog dr Ryszard Nowicki. Zgromadzeni w sali uczestnicy dowiedzieli się wiele na temat cukrzycy i powiązanych z nią różnych schorzeń. Podobnie jak na wcześniejszych spotkaniach wskazano także na różne nieprawidłowości w odżywianiu, które mogą prowadzić do omawianych problemów zdrowotnych. Zgodnie z hasłem naszego projektu czasem wystarczy zmiana diety, aby zdrowie było na wyciągnięcie ręki.

DCIM\100GOPRO\GOPR0556.JPG

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała zaprasza na spotkanie z diabetologiem., który poszerzy naszą wiedzę na temat cukrzycy i jej skutków.

KMBT_C224 Q76