Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała

🌱🌱🌱W zeszłą sobotę uczestnicy naszego projektu złożyli wizytę pani Rucie Kowalskiej – zielarce i fitoterapeutce mieszkającej w Grabowie. Pani Ruta oprowadziła nas po swoim ogrodzie zielnym i najbliższej okolicy, przekazując pokaźny zasób wiedzy na temat rosnących tam ziół, ich zastosowaniu oraz sposobie dawkowania.
Po powrocie każdy z nas uważniej będzie przyglądał się otaczającym nas roślinom, gdyż nawet w tych niewielkich i niepozornych potrafi drzemać wielka moc.🌱🌱🌱

Za nami sobotnie spotkanie z panem Rafałem Smętkiem – fizjoterapeutą i rehabilitantem. Zaproszony gość omawiał z pozoru proste, ale bardzo ważne dla naszego zdrowia sprawy, jak najczęściej popełniane błędy przy siedzeniu, podnoszeniu rzeczy czy wstawaniu. Każdy z uczestników spotkania miał okazję pod okiem specjalisty przećwiczyć właściwe pozycje. 
Kolejne spotkanie już 6 kwietnia (sobota) o godz. 11.

W sobotę 9.03.2019 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Zdrowie na wyciągnięcie ręki” realizowanego przez nasze stowarzyszenie. Po raz drugi gościliśmy pasjonata pszczół – Krzysztofa Kurpiejewskiego. Opowiadał nam o owadach zapylających (pszczołach, trzmielach i innych) i ich olbrzymiej roli w przyrodzie i gospodarce człowieka. 
Ponieważ to właśnie człowiek jest głównym sprawcą niszczenia naturalnych siedlisk wielu z tych owadów, postanowiliśmy pokazać mieszkańcom naszej gminy jak w prosty sposób można złagodzić tę negatywną działalność. Jedną z propozycji jest budowa mniej lub bardziej wymyślnych „hoteli dla owadów” z materiałów, które u każdego z nas można znaleźć w piwnicy, na strychu lub w szopce. Gorąco zachęcamy by pójść za naszym przykładem, budować podobne konstrukcje i zarażać tą pasją innych.

                                                               Koczała, 08.03.2019r.

Członkowie Stowarzyszenia
Przyjaciół Gminy Koczała

ZAWIADOMIENIE

Zawiadamiam, że 16 marca 2019 r. (sobota) o godz. 14:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Koczale odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Koczała.

 Porządek zebrania :

  1. Powitanie zebranych i zapoznanie z porządkiem zebrania.
  2. Wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania.
  3. Sprawozdanie z działalności SPGK za rok 2018 i dyskusja.
  4. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej dotyczące działalności SPGK w 2018 r. i wniosek o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium Zarządowi.
  5. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdań za 2018 rok, udzielenia absolutorium dla Zarządu oraz przeznaczenia wyniku finansowego za 2018 rok.
  6. Przedstawienie planu pracy i budżetu SPGK na rok 2019, dyskusja i podjęcie uchwały.
  7. W związku z końcem kadencji dotychczasowych władz wybory członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
  8. Wolne wnioski i sprawy bieżące.

                                                                               Z pozdrowieniami

W ten poniedziałek 25.02.2019 roku w ramach naszego projektu do Biblioteki Szkolnej ZKiW.Koczała zawitał pan Krzysztof Kurpiejewski – pszczelarz, który podzielił się z nami pasją do swojego zawodu. Podczas dwugodzinnej prelekcji dowiedzieliśmy się wiele nie tylko o miodzie, ale także innych produktach pszczelich oraz poznaliśmy ich dobroczynne właściwości, które mogą być stosowane w apiterapii (zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce). Pan Krzysztof zwrócił uwagę na to, że wielokrotnie zbyt szybko chwytamy za farmaceutyki lub suplementy diety, zapominając o łatwo dostępnym i posiadającym znacznie lepsze właściwości miodzie. 
Nasz gość wspólnie ze swoją żoną dla uczestników zajęć przygotował kilka rodzajów miodu do degustacji oraz pokazał jak wygląda pyłek kwiatowy, pieżga czy kit pszczeli, zwany propolisem. Dla każdego z obecnych przygotowane zostały ulotki z opisem omawianych produktów oraz sposobami ich zastosowania.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 9 marca o godz. 11 w siedzibie naszego Stowarzyszenia przy ul. Człuchowskiej 29.

W piątek do Klubu Senior+ zawitał kolejny gość w ramach projektu „Zdrowie na wyciągnięcie ręki” – diabetolog dr Ryszard Nowicki. Zgromadzeni w sali uczestnicy dowiedzieli się wiele na temat cukrzycy i powiązanych z nią różnych schorzeń. Podobnie jak na wcześniejszych spotkaniach wskazano także na różne nieprawidłowości w odżywianiu, które mogą prowadzić do omawianych problemów zdrowotnych. Zgodnie z hasłem naszego projektu czasem wystarczy zmiana diety, aby zdrowie było na wyciągnięcie ręki.

DCIM\100GOPRO\GOPR0556.JPG

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała zaprasza na spotkanie z diabetologiem., który poszerzy naszą wiedzę na temat cukrzycy i jej skutków.

KMBT_C224 Q76

Za nami trzecie i ostatnie spotkanie z dietetykiem w ramach projektu „Zdrowie na wyciągnięcie ręki.” Podczas spotkania licznie zgromadzeni w Klubie Senior+ mieli okazję w praktyce przetestować zdobytą wiedzę na temat zdrowego żywienia podczas warsztatów kulinarnych. Na koniec z przyjemnością przystąpiono do degustacji.
Nasze spotkania ze zdrowiem jednak się nie kończą. Już 15 lutego o 17 w Klubie Senior+ spotkanie z diabetologiem.

DCIM\100GOPRO\GOPR0534.JPG

Pierwsze spotkanie otwierające projekt „Zdrowie na wyciągnięcie ręki” już za nami. Naszym gościem była Katarzyna Zielińską-Smulczak, dietetyczka, która przybliżyła uczestnikom zagadnienia związane z prawidłowym żywieniem i profilaktyką chorób dietozależnych. 
Poznaliśmy obowiązującą obecnie piramidę zdrowia oraz najważniejsze zasady żywienia takie jak różnorodność, umiar i proporcje na talerzu. Uczestnicy mieli także okazję rozwiązać krótki test i sprawdzić czy ich sposób odżywiania jest prawidłowy, dostali również proste wskazówki jak rozpocząć zmianę nawyków żywieniowych. 
Kolejne spotkanie już 1 lutego.