Koczała, 08.03.2019r.

Członkowie Stowarzyszenia
Przyjaciół Gminy Koczała

ZAWIADOMIENIE

Zawiadamiam, że 16 marca 2019 r. (sobota) o godz. 14:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Koczale odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Koczała.

 Porządek zebrania :

  1. Powitanie zebranych i zapoznanie z porządkiem zebrania.
  2. Wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania.
  3. Sprawozdanie z działalności SPGK za rok 2018 i dyskusja.
  4. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej dotyczące działalności SPGK w 2018 r. i wniosek o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium Zarządowi.
  5. Podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdań za 2018 rok, udzielenia absolutorium dla Zarządu oraz przeznaczenia wyniku finansowego za 2018 rok.
  6. Przedstawienie planu pracy i budżetu SPGK na rok 2019, dyskusja i podjęcie uchwały.
  7. W związku z końcem kadencji dotychczasowych władz wybory członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
  8. Wolne wnioski i sprawy bieżące.

                                                                               Z pozdrowieniami

W ten poniedziałek 25.02.2019 roku w ramach naszego projektu do Biblioteki Szkolnej ZKiW.Koczała zawitał pan Krzysztof Kurpiejewski – pszczelarz, który podzielił się z nami pasją do swojego zawodu. Podczas dwugodzinnej prelekcji dowiedzieliśmy się wiele nie tylko o miodzie, ale także innych produktach pszczelich oraz poznaliśmy ich dobroczynne właściwości, które mogą być stosowane w apiterapii (zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce). Pan Krzysztof zwrócił uwagę na to, że wielokrotnie zbyt szybko chwytamy za farmaceutyki lub suplementy diety, zapominając o łatwo dostępnym i posiadającym znacznie lepsze właściwości miodzie. 
Nasz gość wspólnie ze swoją żoną dla uczestników zajęć przygotował kilka rodzajów miodu do degustacji oraz pokazał jak wygląda pyłek kwiatowy, pieżga czy kit pszczeli, zwany propolisem. Dla każdego z obecnych przygotowane zostały ulotki z opisem omawianych produktów oraz sposobami ich zastosowania.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 9 marca o godz. 11 w siedzibie naszego Stowarzyszenia przy ul. Człuchowskiej 29.

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała zaprasza na spotkanie z diabetologiem., który poszerzy naszą wiedzę na temat cukrzycy i jej skutków.

KMBT_C224 Q76

Pierwsze spotkanie otwierające projekt „Zdrowie na wyciągnięcie ręki” już za nami. Naszym gościem była Katarzyna Zielińską-Smulczak, dietetyczka, która przybliżyła uczestnikom zagadnienia związane z prawidłowym żywieniem i profilaktyką chorób dietozależnych. 
Poznaliśmy obowiązującą obecnie piramidę zdrowia oraz najważniejsze zasady żywienia takie jak różnorodność, umiar i proporcje na talerzu. Uczestnicy mieli także okazję rozwiązać krótki test i sprawdzić czy ich sposób odżywiania jest prawidłowy, dostali również proste wskazówki jak rozpocząć zmianę nawyków żywieniowych. 
Kolejne spotkanie już 1 lutego.

SPGK zaprasza na cykl spotkań z dietetykiem rozpoczynający projekt „Zdrowie na wyciągnięcie ręki”, który jest realizowany od 1.01.2019 do 31.05.2019 roku w ramach I edycji programu „Moje miejsce na ziemi”. Grantodawcą jest Fundacja „ORLEN-DAR SERCA”.

SPGK zaprasza chętnych do udziału w projekcie „Zdrowie na wyciągnięcie ręki”, który jest realizowany od 1.01.2019 do 31.05.2019 roku w ramach I edycji programu „Moje miejsce na ziemi”. Grantodawcą jest Fundacja „ORLEN-DAR SERCA”.

Mamy nadzieję, że każdy z państwa znajdzie w proponowanych przez nas działaniach coś ciekawego dla siebie.

Celem projektu jest edukacja prozdrowotna, ale także kilka działań, które skutecznie pomogą nam w życiu i podpowiedzą jak troszczyć się o naszych najbliższych wymagających opieki. Poznamy też sposoby zadbania o otaczający nas świat pożytecznych owadów.

Spotkanie Wigilijne 15.12.2018r.

15 grudnia 2018 r. o godz. 14.00 spotkaliśmy się przed siedzibą Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Koczała, aby zgodnie z tradycją przystroić choinkę.

Kiedy choinka wyglądała już ślicznie udaliśmy  się do Baru u Ireny, gdzie czekał na nas pięknie i suto zastawiony stół. Większość smakołyków została przygotowana przez członków Stowarzyszenia.

Po wspólnym odmówieniu modlitwy złożyliśmy sobie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Ponieważ zabrakło śniegu nie dotarł do nas Mikołaj. Musiały go więc wyręczyć śnieżynki.

Każdy otrzymał fajny losowo wybrany prezent.

Przy pysznym jedzeniu i na miłych rozmowach oraz odśpiewanej kolendzie szybko minął czas spotkania.

Spotkanie z historykami

11 grudnia 2018 roku odbyło się spotkanie zatytułowane „Tęsknoty za niepodległością”, zamykające cykl imprez w gminie Koczała dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami spotkania  było Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała we współpracy z  Gminną Biblioteką  Publiczną i Biblioteką Szkolną ZKiW,  zaś gośćmi honorowymi  historycy-  Eugeniusz Dmytryszyn i Marian Fryda.

Zgromadzonych w czytelni biblioteki szkolnej przywitał prezes SPGK Janusz Zieliński.

Na początku Maria Zielińska zaprosiła wszystkich do obejrzenia filmu „Animowana historia  Polski”, przedstawiającego dzieje naszej ojczyzny od zarania państwowości  do chwili obecnej.  Po projekcji oddała głos Eugeniuszowi Dmytryszynowi, który nakreślił przyczyny i konsekwencje upadku Rzeczpospolitej w XVIII wieku. Swoją opowieść gość snuł do czasów odzyskania niepodległości w 1918 roku i budowy wolnej Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, zatrzymując się dłużej na osobie marszałka Józefa Piłsudskiego.

Temat tęsknot za niepodległością terenów wokół Koczały, które po 1918 roku pozostały w granicach Niemiec , podjął Marian Fryda. Mówił o patriotyzmie i świadomości narodowej  mieszkańców tych ziem (w większości Kaszubów)  i czynnikach, które kształtowały w nich polskość. Podkreślał rolę literatury i prasy, odwołując się do przykładu swoich przodków. Przedstawiał dokumenty, świadczące o udziale Kaszubów  w strukturach władzy.

W prelekcji Mariana Frydy nie mogło zabraknąć także opowieści o tzw. wojnie palikowej, która rozegrała się  w lutym 1920 roku podczas ustalania granicy polsko – niemieckiej. Dzięki determinacji   i odwadze mieszkańców Konarzyn i Borowego Młyna udało się nieco powiększyć granice II Rzeczpospolitej.

Bardzo trafnym podsumowaniem wystąpień  obydwu historyków  była piosenka „Ojczyzna” Marka Grechuty, której zebrani wysłuchali w skupieniu i zadumie.

Ostatnim punktem wieczoru była prezentacja fragmentów filmu „Album polski”, wybranych i przygotowanych przez Alicję Jankiewicz. Dotykały one tematu odzyskania niepodległości po II wojnie światowej i wędrówki Polaków na ziemie odzyskane.  Projekcja wywołała żywe poruszenie  wśród oglądających, ponieważ film miał epizod koczalski – tu kręcono część scen, a pomiędzy aktorami dało się rozpoznać mieszkańców wsi.

Na koniec trwającego ponad dwie godziny spotkania organizatorzy podziękowali prelegentom i wszystkim miłośnikom historii, zebranym w bibliotece.

Wyjazd do Będomina

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości SPGK zorganizowało w dniu 17.11.2018r. dla chętnych mieszkańców gminy wyjazd do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Muzeum ulokowano w dworze szlacheckim, należącym w latach 1740-1785 do rodziny Wybickich. Tam urodził się Józef Wybicki, twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego, hymnu państwowego Polski. W muzeum można zapoznać się z życiem i działalnością publiczną Wybickiego a także z dziejami samego hymnu. Najcenniejszą kolekcją są muzykalia patriotyczne. Sam dworek, z elementami wyposażenia z XVIII i XIX wieku otoczony jest zabytkowym parkiem, gdzie wśród wielu starych drzew rośnie czterystuletni „Dąb Wybickiego”. Jest to magiczne i zmuszające do refleksji miejsce.

Następnie udaliśmy do Kościerzyny, aby zwiedzić  Muzeum Kolejnictwa. Muzeum to posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi.

Wielu uczestnikom wycieczki ogromną frajdę sprawił też przejazd drezyną.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Bytowie, aby u Jasia Kowalskiego zjeść pyszny obiad z deserem.

Chyba był to bardzo udany wyjazd, bo w drodze powrotnej wielu uczestników pytało – kiedy następny?